1. Ana Sayfa
 2. Teknik Bilgiler

1 Litre Benzin Kaç Km Gider?

Artan Yakıt fiyatları hepimizin belini büktü. Hesap kitaplara başladık fakat 1 Litre Benzin Kaç Km Gider? Tüm detaylarıyla sizin için analiz ettik.

1 Litre Benzin Kaç Km Gider? ** 2023
1 Litre Benzin Kaç KM Gider?
0

1 Litre Benzin Kaç Km Gider? Artan yakıt fiyatları belimizi büktü, hepimiz bunu soruyoruz. 1 litre benzin 1 litre lpg kaç km gider hesaplama nasıl yapılır? Kalan yakıtla ne kadar yol yapabiliriz?

Otomobil üreticileri tüm araçların ortalama yakıt değerlerini kataloglarında bildirirler. Bu değerler şehir içi, şehir dışı ve karma değerler şeklinde aktarılır. Şehir içi tüketim, dur kallar yoğun; trafiğin sıkışık olduğu için yüksekken, şehir dışı değerler sabit hızla ilerlendiği ve torkun sabit kaldığı için daha düşük çıkar. Karma değerler de bu ikisinin ortalamasını ifade etmektedir.

Bu değerler kapsamında da her hangi bir araç için 1 Litre Benzin Kaç Km Gider? Sorusuna rahatlıkla yanıt verebiliriz.

1 Litre Benzin Kaç Km Gider?

1 Litre Benzin Kaç Km Gider? sorusu için her hangi bir araç üzerinden örneklendirme yaparak yanıt verelim. 1 litre benzinle kaç km gidilir; Renault Kadjar için ortalama yakıt değerleri üretici firma tarafınca şu şekilde aktarılmıştır.

 • Şehir İçi: 4,2 Litre
 • Şehir Dışı: 3,8 Litre
 • Karma: 4,0 Litre

Aktarılan bu değerler, her 100 KM üzerinden hesaplanmıştır. 100 Km yol yaparsanız, litre bazında tüketeceği değerleri aktarmaktadır. Bizler bunu TL bazında hesaplayacak olursak hesaplamak için aşağıdaki formülü kullanabiliriz.

1 Litre Benzin Kaç Km Gider?
1 Litre Benzin Kaç KM Gider?

Anlayacağınız 1 litre benzinle, 25 KM yol gidiyor. Bu rakamların ortalama rakamlar olduğunu unutmayın. Aracınızı kullanım şartları, yakıt değerlerini direkt olarak etkileyecektir. Bu rakamlar fabrika ortamlarında ve aracın en düşük şartlarda ulaştığı yakıt değerleri.

Otomobil kullanıcıların, klimayı sürekli açık bırakması, ani gaz/fren yapmasından lastiklerin durumuna kadar birçok parametre, 1 Litre Benzin Kaç Km Gider? sorusunun yanıtında değişkenlik gösterecektir. Yakıt tüketimini arttırdığınız durumlarda bu değer 20’lere kadar düşebilirken, tasarruflu kullanımlarınızda da 30 KM’ye kadar çıkabileceğini hatırlatmak isteriz.

Konu Hakkında En Sık Sorulanlar.

 • 100 km kaç litre benzin yakar

  100 km 'de tüketilen yakıt miktarı her araca göre değişkenlik göstermektedir. Bu değerler yeni nesil araçlarda ekranda yer alır. Eğer Araç marka ve modelini söylerseniz Uzman ekibimiz sizlere en kısa sürede yardımcı olacaktır.

 • 1 litre benzin kaç km gider hesaplaması nasıl yapılır?

  Yaptığınız toplam yol / Aracın ortalama yakıt değeri formülü, 1 litre benzinin yaptığı yol yanıtıdır.

 • 1 lt kaç km götürür?

  Araç ve kullanıma göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama olarak 15-20 KM gideceğinden söz edebiliriz.

İçeriği oyla

Yazar Hakkında

Türkiye'nin önde gelen otomobil firmalarının satış sonrası bölümlerinde önemli roller üstlendim. Halen kariyerime yönelik çalışmalarım devam ederken, Debriyaj.Net bünyesinde Satış Sonrası Bölüm sorumlusu olarak görev alarak çalışmalarımı teknolojik alana da yansıtmaya karar verdim.


Yorum Yap